Visszatekintés
Képes visszatekintés a 10. jubileumi Nemzetközi Természetfotó- és Filmfesztiválra
2025. május 15-18. | Veszprém
Május 17-én nagyszabású díjátadó gálával ünnepeltük a legjobb alkotókat a Planet LensNemzetközi Természetfotó- és Filmfesztiválon.
A május 15-18. között zajló esemény idén Veszprémben, Európa 2023-as Kulturális Fővárosában jubilált. A tizedik évfordulóra olyan sokszínű fesztivált álmodott meg a Kék Bolygó Alapítvány és a Nemzeti Filmintézet, amelyben nem csak a környezetvédelemmel összefüggő ismeretszerzés került a középpontba, hanem az egészséges, tudatos életmód fontosságának hangsúlyozása és a közösségépítés is. A négynapos fesztivál rendkívüli érdeklődés mellett zajlott, teltházas programokkal, szabadtéri kiállításokkal, szakmai beszélgetésekkel, bemutatókkal és workshopokkal. Az esemény minden korosztály számára kínált élményt, Veszprém pedig méltó házigazdája lett ennek az évtizedes jubileumot ünneplő, nemzetközileg is elismert rendezvénynek.
A fesztivált megelőző hónapokban több száz hazai és külföldi természetfotós és természetfilmes alkotás érkezett be a szervezőkhöz, amelyek közül szakmai zsűrik választották ki a legkiválóbbakat. A díjazottak a díjátadó gálán 7-7 kategóriában ünnepélyes keretek között vették át elismeréseiket – köztük a Herendi Porcelánmanufaktúra által készített egyedi, kézzel készült porcelánművészeti alkotásokat.
A gálaest ünnepi pillanatait emelte Áder János, a fesztivál fővédnökének beszéde, aki elmondta, hogy a Planet Lens díjakkal elismert alkotásai – de a többiek is – kreatívan, egyedi stílusban, állást foglalva vagy vitára késztetve arra ösztönöznek, hogy a jót akarjuk. Hogy megtanuljuk értékelni azt, amink még van.
Spanyol, ausztrál és brit filmalkotásokat is díjaztak
45 ország mintegy kétszáz filmalkotása közül 42 filmet juttatott tovább a Színház- és Filmművészeti Egyetem által delegált előzsűri. A díjazottak körét az öttagú zsűri – GózonÁkos, Bakos Katalin, Debreceni Kamilla, Gelencsér András és Kátai Róbert – alapos és nehéz döntési folyamatban alakította ki.
A természetfilm kategóriákban nemzetközi és hazai alkotók munkáit egyaránt elismerték. A Legjobb egész estés természet- és környezetvédelmi film díját a spanyol The Island of theGiant Mothers nyerte el, Carlos Perez Romero rendezésében, amely az óriásteknősök komplex világát tárta elénk. A Legjobb nemzetközi természet- és környezetvédelmi rövidfilm kategóriában az Egyesült Királyságot képviselő Pëkëya című alkotás kapott díjat, Remi Bumstead rendezésében – a film egy amazóniai őslakos közösség történetét dolgozta fel megrázó erővel. Mindkét rendező videóüzenetben köszönte meg az elismerést.
A Legjobb nemzetközi animációs film díját az ausztrál Bird Drone kapta, Radheya Jegathevarendezésében – az alkotás humorral és líraisággal mutatta be az ember és természet kapcsolatát. A Kárpát-medence természeti kincseit bemutató filmek közül a Figyelő folyó, Jakab Ervin munkája részesült elismerésben, amely a Kis-Küküllő történetét személyes narrációval és költői képekkel mesélte el. Jakab Ervin filmje ezen kívül az M5 kulturális csatorna különdíját is elnyerte. A csatorna május 20-án műsorára is tűzi majd ezt az alkotást.
A legjobb 30 év alatti rendező díját Fehér Zoltán kapta, Hévíz – Dzsungel a víz alatt című filmjéért, amely a Hévízi-tó mélyének különös ökoszisztémáját és trópusi halfajainak megjelenését mutatja be. A biodiverzitás témájára reflektáló legjobb filmalkotás, és egyben a Kék Bolygó Díj nyertese az Eltékozolt vizeink című magyar film lett, amelyet SzendőfiBalázs rendezett. Ez az alkotás a természetes vizek visszaszorulásáról és ökológiai jelentőségéről szól.
Kiemelkedő természetfotók érkeztek a világ minden tájáról
Fotó kategóriában 135 pályázó, 1300 fotóalkotást nevezett. Ebből a 100 legjobb lett kiállítva a fesztválon. A díjátadón hét kategóriában díjazták a zsűri tagjai – Imre Tamás, Kőműves Kata, Potozky László, Szekeres János, dr. Kalotás Zsolt – által legjobbnak ítélt alkotásokat.
A fotóművészeti kategóriákban is kiemelkedő színvonalú alkotásokat díjaztak. A nemzetközi tájkép kategóriában Andreja Ravnak Textúrák című képe lett a nyertes, amely Moráviadombvidékének festményszerű világát jelenítette meg. A legjobb nemzetközi természetfotó díját Kaszás Norbert A porondmester című képe érdemelte ki, amely egy pókot ábrázolt különleges kompozícióban, megmutatva az ízeltlábúak ökológiai jelentőségét.
A Nemzetközi fenntarthatóság kategóriában Kércz Tibor Séta a sztúpán című fotóját díjazták, amely egy ceyloni makákót örökített meg egy minimalista, mégis erőteljes jelenetben. A Kárpát-medence természeti kincseit ábrázoló tájkép kategóriában Szirányi István Sétahajó a Dunán című alkotása nyert, amely a folyót ködpárába burkoló, álomszerű pillanatot kapott el. A Kárpát-medence természeti kincseit bemutató természetfotó díját Horváth Ádám A borz világa című éjszakai felvétele érdemelte ki, míg a fenntarthatóságot ábrázoló kategóriában Szakolczai Krisztina Pusztulásra ítélve című fotója győzött, amely egy erdélyi rézbánya környezeti pusztítását örökítette meg.
A fotósok számára is átadták a biodiverzitás legkiemelkedőbb művészi feldolgozásáért járó Kék Bolygó Díjat, amelyet Lőrincz Ferenc kapott A küzdelem című képéért. Az alkotás egy pisztráng és lazac közötti játékos, mégis feszültséggel teli jelenetet örökített meg – tökéletesen rámutatva a természeti egyensúly törékenységére és szépségére.
További érdekességek megtalálhatók az esemény Facebook oldalán.